Sú Obyčajní ľudia naozaj obyčajní ľudia

Autor: Obec Spišský Hrhov | 3.7.2014 o 11:38 | Karma článku: 13,05 | Prečítané:  3083x

Peter má štyri malé deti. Manželka ochorela na rakovinu. Pracoval v zahraničí. Prácu musel nechať. Postarať sa o rodinu, voziť ženu na chemoterapiu, zdieľať s ňou jej bolesť. Šikovný človek. Bieda ho naučila robiť všetko a všetko čo robil robil dobre. No v obci nebolo žiadnej roboty a tak sa musel naučiť žiť z dávok.

 Tóno dvojmetrový stokilový chlap, s jedným zubom, šedivými vlasmi a rukami obrovskými ako lopaty. Odstrašujúci zjav. Do 1996 roku pracoval v stavebnej firme až kým neskrachovala. Bol prepustený v poslednej várke. Výborný murár. Dajte mu do ruky výkres a postaví vám dom. Má stavebnú školu, vie riadiť ľudí, aj kvalitne murovať. Je cigán a keď príde desať ľudí pýtať do stavebnej firmy robotu a deväť je z toho Rómov , bez toho aby ich vyskúšali zamestnajú toho neróma. Tak to u nás chodí. A tak hnil doma sem tam nejaká fuška.

 

 Mária stará dievka. Začala sa starať o dieťa, malú Veroniku v osade, ktorú chceli dať do detského domova. Nechali ju v pôrodnici. Sama si po ňu bola. Osem rokov na ňu nebrala žiadne dávky aby úrady nezistili, že mama žije na inom konci republiky. Vlastnými rukami postavila dom z búračiek v obci čo jej darovali ľudia. Veronika skončila štvrtú triedu. Na vysvedčku same jednotky. Mária prácu nemá. Je cigánka, bez vzdelania, žije z dávok. Kto ju zamestná keď do roboty môže ísť až keď vypraví dieťa do školy a má po päťdesiatke.

 

 Janko červený diplom z ekonómie z poctivej ekonomickej univerzity. Nemal šancu doma na pracovný pomer. Koho už len zaujíma jeho červený diplom. Bez známosti u nás nemáš šancu. Nepatrí sa ísť do sveta. Vychovala ho babka, je chorá a stará. On je jej najbližší príbuzný. Jedinký blízky človek. Nemôže ju nechať, musí jej vrátiť vďačnosť, starostlivosť a lásku aspoň tých pár mesiacov či rokov čo ešte požije.

 

 A predstavte si máte päť či desať takýchto ľudí v obci. Ako silne chcú, pracovať majú schopnosti a vedia si svoju prácu zastať. A kto iný keď nie starosta má možnosti niečo s tým robiť? Od začiatku som vedel, že s týmito ľuďmi sa nedá urobiť neúspešný biznis. S nimi a vďaka nim sme rozbehli úspešný obecný podnik. Postavili sme to na nich, silné zdroje – schopní ľudia. A títo ľudia to teraz držia a vedú a robia to dobre, lebo umožnili pracovať ďalším desiatkam ľudí. Dávajú prácu ,vytvárajú zisk, rozvíjajú obec. Idú ako píly. Peťo, Tono, Mária, Jožko a ďalší- ďakujem Vám. Vy ste za celým búrlivým 12 ročným rozvojom obce. To Vám by mali ľudia ďakovať.

 

 A stačí tak málo, dať ľuďom šancu, nech pre nás všetkých vytvárajú hodnoty.

 

Autor: Vladimír Ledecký

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Mária Terézia nechcela, aby sa Gemer vyľudnil. Pomohli čerešne

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.


Už ste čítali?